Юридичні рекомендації щодо дій, якщо Ви постраждали від домашнього насильства:
- Одразу викликайте поліцію (102).
- Пишіть заяву про вчинення домашнього насильства.
Важливо пам’ятати! Якщо домашнє насильство вчинялося в присутності дитини, наполягайте, щоб поліція зафіксувала даний факт. Дитина, в присутності якої вчинялося домашнє насильство, відразу стає постраждалою. Це дуже важливий юридичний факт.
3. Просіть поліцейських, які приїхали на виклик, про винесення щодо кривдника термінового заборонного припису.
Терміновий заборонний припис виноситься у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником поліції за результатами оцінки ризиків строком до 10 діб. Жодних законодавчих обмежень стосовно даних дій немає!
Терміновий заборонний припис може містити такі заходи відносно кривдника:
- зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
- заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
- заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Звертайтеся до суду з заявою про винесення обмежувального припису стосовно кривдника – це захід тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи (в умовах воєнного часу, суди України продовжують працювати забезпечуючи конституційне право людини на судовий захист).
Обмежувальний припис може містити один або декілька заходів, серед яких:
- заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою (крім випадків, коли кривдником є особа віком до 18 років);
- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
- обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
- заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
- заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
Рішення про видачу обмежувального припису приймається судом за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала від домашнього насильства, а якщо особа перебуває в закладі підтримки постраждалих осіб — за місцезнаходженням такого закладу.
Справа про видачу обмежувального припису розглядається не пізніше 72 годин після надходження заяви до суду. Обмежувальний припис підлягає негайному виконанню і видається на строк від 1 до 6 місяців та може бути додатково продовжений ще на строк не більше 6 місяців.
Нагадуємо, що особи, які постраждали від домашнього насильства, мають право на безоплатну правову допомогу з усіх правових питань, у тому числі з питань представництва інтересів потерпілої особи у кримінальному провадженні, а також під час розгляду справи про винесення обмежувального припису.
Для отримання безоплатної правової допомоги необхідно звернутись до найближчого бюро правової допомоги, подати відповідну заяву та документи, які підтверджують статус особи, яка постраждала від домашнього насильства.
Інформацію про адресу найближчого бюро правової допомоги та необхідні документи для отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатись за телефоном 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безкоштовні).
Долучайтесь до наших семінарів, тренінгів та індивідуальних консультацій з сімейним психологом!
Реєстрація за посиланням: https://forms.gle/buHAHsU5grZDoXrx9
Наша пошта — womendiya2023@gmail.com
Проєкт “Адаптація та психолічна підтримка жінок — ВПО” реалізується за підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation .
Погляди, висловлені в цій публікації, не обов’язково відображають погляди BlackSeaTrust або його партнерів.